Kiszivárgott a dátum, ekkor döntenek Von der Leyen sorsáról – Magyarország szerepe is előkerült
Aggódhat az Európai Bizottság elnöke.
A kórházak mellett az alapellátásba is megérkeztek a védőfelszerelések.
Megtartotta napi sajtótájékoztatóját az Operatív Törzs. Müller Cecília, országos tisztifőorvos és Kiss Róbert alezredes tájékoztatott az elmúlt nap fejleményeiről, és válaszoltak az újságírói kérdésekre is.
***
Kiss Róbert elmondta: sajnálatos módon napról-napra több a szabálysértés Budapesten. Az emberek egy része nem tartja be a karantént, és nem veszi komolyan a meghozott rendelkezéseket. Ezért a szabálysértési eljárások vonatkozásában új kormányrendelet születik.
Parkolás
A járvány lassítása érdekében, a helyi közutak és az állami fenntartású utak vonatkozásában a kormány döntött arról, hogy
Az alezredes felhívta a figyelmet: ez nem azt jelenti, hogy most mindenki mehet, amerre szeretne, hanem egy könnyítés, hogy ne kelljen feltétlenül a tömegközlekedést használni a halaszthatatlan ügyek intézésében. Ez a jogszabály a közlönyben megjelent, és mától lép hatályba. „Kérjük ezt komolyan venni és betartani!” – kérte nyomatékosan.
Hatósági házi karantén
Kiemelte: a rendőrség továbbra is ellátja a határvédelmi és határrendészeti feladatokat, azonban néhány helyen lehet számítani fennakadásra. A hatósági házi karantén vonatkozásában tájékoztatott: eddig 14 325 esetben rendeltek el hatósági házi karantént, és a végrehajtott ellenőrzések száma már a 112 ezret is meghaladta.
Ezen kívül a rendőrség továbbra is ellenőrzi az üzletek nyitvatartásának betartását. Sajnos ebben is folyamatosan történnek kihágások, ezek minden esetben büntetést vonnak maguk után.
***
Az országos tisztifőorvos elmondta: 744-re nőtt itthon az igazolt megbetegedések száma. Az elmúlt napon négy új halálesetet is regisztráltak, mindannyian más krónikus betegségekben is szenvedtek, melyre a vírus, mint fertőzés még rárakódott.
„Fokozottan figyeljünk az idősekre, hiszen számukra nagyobb a kockázat” – emelte ki újra a tisztifőorvos.
Jó hír viszont, hogy a gyógyultak száma is növekszik, már 67 gyógyultat tudtak hazaengedni az orvosok. További két embert pedig már le tudtak venni a lélegeztetőgépről a Szent László Kórházban. Ez azért óriási dolog, mert az a tendencia mutatkozik a világban, hogy a lélegeztetőgépre került betegek esetében nagyon nehéz a gyógyulást elérni.
„Hálásan köszönöm a szociális gondozók munkáját, akikre többlet teher hárult ebben az időszakban” – mondta Müller Cecília, majd hozzátette: a kormány az ő munkaidejük és pihenőidejük meghatározásában változtatásokat fog bevezetni.
Védőfelszerelések
A tisztifőorvos elmondta, hogy az egyéni védőeszközök kiszállítása folyamatosan történik.
és a további eszközök és fertőtlenítők hiányának felmérése folyamatosan zajlik az országban.
Továbbra is Budapesten és Pest megyében a legmagasabb a fertőzöttek száma, a regisztrált betegek 2/3-a az ország ezen területéről van.